آموزشی

سفر با حیوانات خانگی همراه توقف

سفر با حیوانات خانگی همراه توقف

سفر با حیوانات خانگی همراه توقف

در صورتی که بخواهیم توقف یک الی چند روزه در کشور دیگری داشته باشیم و سپس به مقصد اصلی خود سفر کنیم آیا می توانیم از مدارکی که برای حیوانات خانگی از مبدا ایران تهه شده است استفاده کنیم؟ در این مطلب قصد داریم چگونگی سفر با حیوانات خانگی همراه توقف در کشور ثالث را توضیح دهیم.

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در این چند سال در مورد انتقال پت در بین مسافرین بدون پاسخ مانده بود این است که آیا ممکن است کسی در حالی که مقصدش کشوری مثل کانادا، آمریکا یا کشورهای اروپایی و …است، همراه با حیوان خانگیش با مدارکی که از ایران براش تهیه می‌شود ابتدا چند روز در کشور دیگری مثل ترکیه اقامت داشته باشد و بعد از آن به مقصد نهاییش سفر کند؟

پاسخ این سوال خیر است.

مبدا سفر مهم است

برای سفر با حیوانات خانگی همراه توقف در یک کشور ثالث، اول باید به این نکته واقف باشیم که وقتی مدارک از کشور ایران تهیه می‌شود مبدا سفر ایران است و در صورتی که فرد بین کشور مبدا و مقصد اصلیش بخواهد چند روزی را هم در یکی از کشورهای دیگر مثل ترکیه اقامت داشته باشد، عملاً مبدا این انتقال عوض می‌شود.

مدارک قبلی که از ایران گرفته است معتبر نخواهد بود و فرد باید مدارک جدیدی از کشوری که در آن اقامت موقت دارد تهیه کند. که با توجه به اینکه ساز و کار اداری و قوانین هر کشور برای خروج حیوانات خانگی متفاوت است می تواند کار بسیار پر دردسری برای مسافرینی باشد که زمان کمی برای انجام این مهم دارند.

به این نکته باید توجه شود که این مساله شامل توقف هایی که بعنوان ترانزیت در فرودگاه ها مطرح هست نمی شود ولی اگر فردی از فرودگاه خارج شود و مهر ورود کشور ترانزیت در پاسپورتش بخورد دیگر نمی تواند از مدارک قبلی استفاده کند .

با دو مثال مساله رو‌ با هم دقیق تر مرور کنیم:

یک مثال برای سفر با حیوانات خانگی همراه توقف، فرض کنید فردی با ایرلاین ترکیش می خواهد به لوس آنجلس آمریکا سفر کند، طبق روال مدارک از مبدا ایران برایش تهیه می‌شود و طبق روال پروازهای ترکیش، مسافر یک استاپ در استانبول خواهد داشت و بعد از آن با تعویض هواپیما به مقصد لوس انجلس پرواز می کند، حالا اگر مسافر طی این استاپ از فرودگاه خارج شود و در پاسپورتش مهر ورود به ترکیه بخورد یا از قبل برنامه ریزی کرده باشد که ابتدا یک الی چند روز در ترکیه بماند بعد به لوس انجلس سفر کند، مدارک قبلیش باطل می شود. باید از مبدا ترکیه مجدد مدارک تهیه کند!

آیا خروج از فرودگاه باعث باطل شدن مدارک خواهد شد؟

فرض کنید فردی با ایرلاین ترکیش به تورنتو کانادا پرواز دارد، طی یک استاپ طولانی ۱۰ ساعته در فرودگاه استانبول، مسافر ترجیح می دهد که برای گردش در استانبول ار فرودگاه خارج شود و نزدیک به ساعت پرواز به فرودگاه برگردد. این خروج از فرودگاه می تواند مبدا سفر مسافر برای حمل پت را تغییر دهد و مسافر نیازمند به مدارک جدید از مبدا ترکیه می شود.

همانطور که می دانید در بعضی از موارد ممکن است کارمندان فرودگاه آنطور که باید یا به مقررات واقف نباشند یا مدارک را چک نکنند ولی این دلیل مناسبی که مقررات رعایت نشود چون اگر مسافری در فرودگاه به مشکل بر بخورد دچار دردسر بزرگی می‌شود. پس خواهشمند است، نظر افرادی که هیچ تخصصی در‌ این زمینه را ندارند را مبنا قرار نداده و حتماً از شرکت معتبر حمل و نقل حیوانات خانگی کمک بگیرید که دانش و تجربه کافی داشته باشد.

حرف آخر

همانطور که در این مطلب گفته شد، سفر با حیوانات خانگی همراه توقف نیازمند رعایت مواردی است که شما را از دردسرهای احتمالی نجات خواهد داد. این موارد نیازمند مشاوره و تحقیقات کافی میباشد. لطفاً در این زمینه با مشاوران ما در تماس باشید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید