اخذ برگه تیتر هاری

از مهمترین مدارکی که بسیاری از کشورها و شرکت‌های هواپیمایی جهت اجازه ورود حیوانات خانگی بدون قرنطینه طلب می‌کنند ،برگه تایید تیتر آنتی بادی علیه ویروس هاری از یک آزمایشگاه معتبر بین المللی است. دریافت برگه تیتر هاری از مرحله خونگیری از سگ و گربه تا فرستادن نمونه و مکاتبه با آزمایشگاه‌های معتبر و مورد تایید کشورهای مقصد، کاری پرچالش و زمان بر می‌باشد.

آزمایش تیتر هاری

ایران پت تراول افتخار دارد که خدمات خود را در این رابطه در کمترین زمان و با شرایط استاندارد برای نمونه‌، توسط آزمایشگاه‌های معتبر ارائه دهد. لذا هموطنانی که قصد دریافت این برگه را دارند باید از یکی از درگاه‌های ارتباطی جهت ارسال مشخصات مورد نیاز اقدام کنند. پروسه زمانی این کار با توجه به مقاصد مختلف از ۱ تا ۶ ماه متغیر است.

شاید برای بسیاری این سوال مطرح باشد که چرا نمی‌توان از آزمایشگاه‌های داخل کشور برای تهیه آزمایش هاری کرد. در ادامه به این موضوع پرداخته شده است:

هاری جزو بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات است. که به سیستم عصبی حمله می‌کند.  ويروس هاری از طريق آلوده شدن زخم به بزاق حيوان بیمار به انسان منتقل می‌شود. تنها راه کنترل این بیماری کشنده پیشگیری از طریق انجام واکسیناسیون است. به فاصله 14 تا 13 روز بعد از تزریق واکسن آنتی بادی تولید می‌شود. و اثر مصونیت زایی برای مدت زمان مشخصی خواهد داشت.

بسته به میزان کنترل و برنامه های کنترل هاری در یک کشور، علاوه بر واکسیناسیون منظم هاری، آزمایش تیتر هاری هم در قوانین ورود حیوانات خانگی وجود دارد مثل کشورهای اروپایی، انگلیس، استرالیا، کشور‌های عربی و غیره.

آزمایش تیتر هاری با تکنیک‌های متفاوتی انجام می‌شود که هرکدام دارای مزایا و معایب بخصوصی هستند. اما چرا آزمایش تیترهاری انجام شده در ایران برای کشورهای دنیا مورد تایید نیست.

تیتر هاری

تکنیک‌های متفاوت آزمایش تیتر هاری

این آزمایش در ایران به روش الایزا (ELISA) انجام می‌شود. اصول این روش بر مبنای واکنش متقابل آنتی بادی و انتی ژن می باشد و میزان آنتی بادی در این روش تابعی از شدت رنگ نهاییست.

این روش به دلیلی سرعت بالا و هزینه کمتر مناسب برای بررسی های اپیدمیولوژیک بوده و به عنوان روشی برای سنجش میزان آنتی بادی برای خروج از کشور حیوانات مناسب نمی‌باشد.

تیتر هاری به روش (FAVN) تکنیک معتبر برای کشورهای Rabies free یا کشورهایی که برنامه کنترل این بیماری را دارند محسوب می‌شود. اصول این روش بر مبنای سرونوتراليزاسيون (خنثی سازی سرم) می‌باشد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) حداقل تيتــــر قابل قبــــول آنتی بادي محافظت كننــــده را ۵/۰ واحد بين المللی بر ميلی ليتر (IU/mLit) مشخص کرده است.

تکنیک (FAVN) یا تکنیک‌های مشابه آن (RFFIT) شاید در برخی آزمایشگاه‌های ایران انجام شود. ولی باید توجه داشت که آزمایش تیتر هاری برای خروج از کشور حیوانات خانگی باید در آزمایشگاه‌های مورد تایید (OIE) انجام شود .

علاوه بر این انجام آزمایش تیتر هاری در ایران به روش الایزا برای اطمینان از جواب پیش از ارسال نمونه به یکی از آزمایشگاه های (OIE) با توجه به تفاوت های بنیادین در اصول و ماهیت این دو روش هیچ توجیه و پایه علمی نداشته و دلیلی برای اطمینان از جواب آزمایش تیتر آنتی بادی هاری به روش (FAVN) نمی‌باشد.

منفی شدن تیتر هاری

برای بسیاری این سوال مطرح است که چه عواملی در پیشگیری از منفی شدن آزمایش تیتر هاری و کافی نبودن میزان تیتر آنتی بادی علیه ویروس هاری موثر است؟ در پاسخ می‌توان به استفاده از واکسن‌های هاری با برند‌های معتبر جهانی، واکسیناسیون در سن مناسب (حداقل ۳ ماه) ، فاصله زمانی صحیح بین نمونه‌گیری و واکسیناسیون و ارسال نمونه با شرایط استاندارد با حفظ زنجیره سرد اشاره کرد.

اگرچه برگه تیتر هاری تنها یکی از مدارک مورد نیاز برای ورود بدون قرنطینه حیوانات خانگی به کشورهای مختلف می‌باشد. اما به جرأت می‌توان گفت مهمترین مدرک پکیج مدارک است و اشتباه در اطلاعات درج شده در این برگه می‌تواند کل پروسه ورود بدون قرنطینه حیوانات خانگی را تحت شعاع قرار دهد.

اولین علائم هاری در سگ چیست؟

سگ‌های هار علائمی را از خود نشان می‌دهند که در سگ‌های معمولی نمی‌توان آنها را مشاهده کرد. از جمله این علائم میتوان به تغییرات رفتاری سگ، شامل دورههای بیقراری شدید یا بی‌حوصلگی شدید اشاره کرد.

این نوسان خلقی در حیوان شما ممکن است حتی به حمله منجر شود. امکان دارد که سگ هار شما حتی با کوچکترین تحریکاتی به شدت از خود واکنش نشان دهد. همچنین او روز به روز بیمارتر شده و با شدت بیشتری علائم را بروز می‌دهد.

علائم سگ هار تنها شامل حمله به انسانها نبوده و ممکن است هاری سگ موجب شود تا حیوان شما به اشیاء بی‌جان و حیوانات دیگر نیز حمله‌ور شود. علائم فیزیکی هاری در سگ‌ها شامل تب، مشکل در بلعیدن، آبریزش بیش از حد، تلو تلو خوردن، تشنج و حتی فلج شدن است. با پیشرفت ویروس، سگ شما ممکن است طوری رفتار کند که گویا بیش از حد تحریک شده است، به این معنی که نور، حرکت و صدا ممکن است اثر منفی داشته باشند.

تیتر هاری

بیماری هاری سگ بعد از چند مدت بروز پیدا می‌کند؟

معمولا دو تا هشت هفته پس از ورود ویروس هاری به بدن حیوان، علائم هاری در سگ بروز پیدا می‌کند. البته به طور متوسط این دوره حدود 10 روز طول میکشد .از این رو جهت ورود حیوانات به دیگر کشور ها به خصوص اتحادیه اروپا باید90 روز از زمان اخذ سمپل جهت اندازه گیری آنتی بادی هاری گذشته باشد.

اولین علائم هاری در انسان چیست؟

اولین علائم هاری ممکن است شبیه آنفولانزا باشد، از جمله ضعف یا ناراحتی، تب یا سردرد. همچنین ممکن است در محل گزش احساس ناراحتی، سوزش، یا احساس خارش داشته باشد. این علائم ممکن است برای روزها ادامه داشته باشد. سپس علائم به اختلال عملکرد مغزی، اضطراب، سردرگمی و بی قراری تبدیل می‌شوند.

هاری چگونه به انسان منتقل می‌شود؟

انسان‌ها و حیوانات معمولا از گاز گرفتگی یک حیوان هار به هاری مبتلا می‌شوند. به همین دلیل است که آزمایش تیتر هاری همواره مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته است.

چگونه از ویروس هاری پیشگیری کنیم؟

 حیوانات خانگی خود را با واکسن‌های معتبر و مورد تایید سازمان دامپزشکی ،واکسینه کنید.

  • حیوانات ولگرد را به دامپزشکان محلی جهت واکسیناسیون گزارش دهید.
  • به حیوانات وحشی که از واکسیناسیون آنها مطمئن نیستید، نزدیک نشوید.
  • اگر در سفر هستید یا اغلب در اطراف حیواناتی هستید که ممکن است هاری داشته باشند، واکسن هاری را در مراکز بهداشت شهر خود تزریق کنید.

اولین علائم هاری در گربه چیست؟

  • تغییر در رفتار. گربه‌هایی که معمولا آرام هستند ممکن است عصبی یا بی تاب شوند.
  • پرخاشگری. گربه‌ها می‌توانند نسبت به انسانها یا حیوانات دیگر هیجان‌انگیز، پرخاشگر و شرور شوند.
  • آبریزش آب دهان. هاری می‌تواند ماهیچه‌های دهان گربه را تحت تاثیر قرار دهد تا نتوانند قورت دهند.
  • از دست دادن کنترل عضلانی.

اگر فکر می‌کنید گربه شما به هاری مبتلا شده، سریعاً با دامپزشک‌تان تماس بگیرید. اگر می‌توانید و خطری برای شما ندارد، حیوان را داخل باکس قرار دهید و او را قرنطینه کنید. سریعاً نزد دامپزشک ببرید. اما اگر حیوان خانگی شما رفتار حمله‌ای دارد و امکان دارد که شما را گاز بگیرد یا زخمی کند، شما باید با فورا با مرکز کنترل حیوانات خانگی تماس بگیرید تا گربه شما را به مرکز دامپزشکی منتقل کنند . به همین دلایل یکی از موارد و مدارک مهم برای سفر با حیوانات خانگی آزمایش تیتر هاری می‌باشد.

دامپزشک گربه شما را در باکسی که درب آن قفل شده است به مدت 10 روز قرنطینه خواهد کرد، این تنها روش قابل قبول برای تایید بیماری در حیوان مشکوک به هاری می‌باشد. راه تشخیص بیماری هاری در حیوان، از طریق آزمایش مایع مغزی، پوست، بزاق و ادرار می باشد و نه از طریق آزمایش سرم خون  سرم خون تنها برای آزمایش اندازه‌گیری آنتی بادی تیتر هاری در حیواناتی است که واکسن هاری را دریافت کرده‌اند و حداقل 30 روز از تزریق آن گذشته است.

اعتبار و تاریخ آزمایش تیتر هاری

تاریخ انقضای آزمایش تیتر هاری معمولاً تا یکسال پس از انجام این آزمایش می‌باشد. به این معنی که تا یکسال پس از انجام این آزمایش می‌توانید جهت سفر با حیوانات خانگی خود اقدام نمایید. البته شرایط و ضوابط دیگری برای اینکار است که باید به آنها نیز توجه کرد.