آموزشی

ورود حیوانات خانگی به ایران

ورود حیوانات خانگی به ایران

ورود حیوانات خانگی به ایران

در ابتدا مطلب ورود حیوانات خانگی به ایران، می‌خواهیم مقررات دامپزشکی ورود حیوان همراه مسافر و نکات و توضیحات قابل توجه مسافرین را شرح دهیم.

ـ منظور از حیوان همراه مسافر (برای ورود به کشور) صرفاً سگ یا گربه است. ورود سایر حیوانات از قبیل خزندگان و آبزیان و… بصورت همراه مسافر ممنوع می‌باشد. یاد آور می‌گردد ورود پرندگان نیز در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی بصورت همراه مسافر ممنوع است.

ـ حیوان در صورتی همراه مسافر تلقی می‌گردد که از طریق سالن مسافری فرودگاه وارد کشور گردد.

ـ ورود حیوان به کشور فقط به صورت همراه مسافر امکان پذیر است. بدون مسافر و سایر روش‌های غیر مسافری، از جمله از طریق پستی، گمرک تجاری و یا باربری (Cargo) ممنوع می‌باشد.

ـ ورود خوراک و مکمل، داروها و… مربوط به حیوانات و همچنین فرآوره‌های خام و منشا دامی بصورت همراه مسافر ممنوع است.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص حیوان همراه مسافر از قرنطینه دامپزشکی

برای ترخیص و ورود حیوانات خانگی به ایران (سگ و گربه) مدارکی باید ارائه گردد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • ارائه اصل گواهی بهداشتی بین المللی صادره (به زبان انگلیسی) از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ (کشور خارجی)، با درج نام مسافر، شماره میکروچیپ حیوان و تاریخ صدور معتبر (گواهی فوق بیش از هفت روز از تاریخ صدور آن سپری نشده باشد).
  • ارائه اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان با درج نام صاحب حیوان (که با نام مسافر مطابقت داشته باشد). شماره میکروچیپ حیوان و مشخصات واکسن های تلقیح شده هاری و چندگانه. (بیش از یکسال از تاریخ تلقیح واکسن‌های مذکور سپری نشده باشد).
  • دارا بودن اصل و کپی صفحه اول گذرنامه و همچنین کپی صفحه گذرنامه و همچنین کپی صفحه‌ای که ممهور به مهر ورود پلیس گذرنامه است.

نکات قابل توجه برای ورود حیوانات خانگی به ایران

  • الزاماً نام مسافر و شماره میکروچیپ حیوان باید در شناسنامه بهداشتی حیوان و همچنین گواهی نامه بهداشتی بین المللی صادره از کشور مبدأ، یکسان باشد.
  • تعداد مجاز حیوانات خانگی همراه مسافر جهت ورود سگ و گربه به ایران از هر گونه دو قلاده (حداکثر چهار قلاده) است.
  • در خصوص حیواناتی که قبلاً با دریافت گواهی بهداشتی از ادارات دامپزشکی دولتی ایران از کشور خارج شده باشند، باید برای بازگشت به کشور نیز، نسبت به اخذ گواهی بهداشتی بین المللی از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ (کشور خارجی) اقدام نمایند.
  • بدیهی است درصورت هرگونه نقص در مدارک اشاره شده برای ورود حیوانات خانگی به ایران، و یا وجود علائم بیماری، ترخیص حیوان همراه مسافر مقدور نیست. و باید به کشور مبدأ عودت گردد.
  • مسافرینی که حیوان همراه خود را مکرراً از کشور خارج نموده و مجدداً آنرا به کشور بازمی‌گردانند دقت فرمایند مدارک و مشخصات (شناسنامه، شماره میکروچیپ و…) حیوان مربوطه در هنگام ورود با مدارک مربوط به خروج، مطابقت داشته باشد.

با توجه به اینکه کلیه خدمات شرکت ایران پت تراول از مبدا کشور ایران می‌باشد و از مبدا سایر کشورها به ایران خدماتی برای تهیه مدارک و یا ترانسفر پت موجود نیست. این مطلب صرفا برای آگاهی هموطنان عزیز بارگذاری شده است. هیچگونه خدماتی در مورد ورود حیوانات خانگی به ایران ارائه نمی‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید