گواهی سلامت حیوانات خانگی

سفر با حیوان خانگی ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد. زیرا الزامات و مقررات متعددی برای سفر حیوان خانگی باید رعایت شود. یکی از الزامات کلیدی، گواهی سلامت حیوانات خانگی است. این گواهی جایگزین استفاده از پاسپورت حیوان خانگی شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی گواهی سلامت سگ و گربه که برای سفر و حمل و نقل بین المللی آنها لازم است بپردازیم.

گواهی سلامت حیوانات خانگی چیست؟

تاییدیه سلامت حیوان پس از انجام معاینه بوسیله دامپزشک، که باید مدارک را برای تأیید سوابق سلامت حیوان خانگی شما امضا کند گفته می‌شود. گواهی سلامت حیوانات در واقع تاییدیه سلامت حیوان است. که توسط دامپزشک پس از انجام معاینات لازم صادر می‌گردد .

شما باید مدرکی از ریز تراشه حیوان خانگی خود و همچنین اطلاعات واکسیناسیون آنها به همراه داشته باشید تا دامپزشک بتواند صحت جزئیات آنها را تأیید کند.

کاربرد گواهی سلامت حیوانات چیست؟

این گواهی یکی از مدارک ضروری برای ورود یا خروج حیوانات از کشور است. مهمترین کاربرد گواهی سلامت حیوانات خانگی برای صاحبان آنها در مواقع مسافرت‌های خارجی و یا مسافرت‌های بین استانی است (البته کمتر). لازم به توضیح است که به همراه داشتن حیوان در مسافرت‌های خارجی/داخلی در کشور جمهوری اسلامی‌ ایران مستلزم دریافت گواهی (مجوز) حمل حیوان از سازمان دامپزشکی‌کشور می‌باشد.

و دریافت این مجوز از سازمان دامپزشکی کشور خود مستلزم صدور گواهی سلامت توسط دامپزشکان مجاز و ارائه به آن سازمان‌ می‌باشد.

چرا گواهی سلامت حیوانات مورد نیاز است؟

در سال 2021 قانون تغییر کرد. پاسپورت‌های صادره حیوانات خانگی دیگر اسناد معتبری برای انتقال سگ یا گربه به خارج از کشور نیستند. در عوض، گواهی سلامت حیوانات خانگی برای اثبات اینکه حیوان خانگی شما به درستی واکسینه شده است مورد نیاز است. این گواهی هنگام سفر به خارج از کشور برای اطمینان از عدم شیوع بیماری‌هایی مانند هاری الزامی است.

در این مدرک، مبدا شما، مقصد شما، اطلاعات کامل حیوان خانگیتان مثل شماره میکروچیپ، تاریخ تولد، نژاد و اطلاعات آخرین واکسن؛ و نام کسی که قرار است حیوان خانگی را با خود حمل کند درج می‌شود. درضمن لازم به ذکر است که این مدرک دو نسخه دارد، نسخه اول با هولوگرام و نسخه دوم بدون هولوگرام می‌باشد.

نسخه اول یعنی هولوگرام دار برای فرودگاه مقصد در نظر گرفته شده و در مقصد چک می‌شود. نسخه دوم یعنی بدون هولوگرام در فرودگاه مبدا لازم است و در مبدا بررسی خواهد شد.

نکته: هر گواهی سلامت شامل یک مبدا و یک مقصد است. این بدین معنی است که گواهی سلامت گرفته شده شما به طور مثال از مبدا ایران تنظیم شده به مقصد آلمان. اگر پرواز شما طوری بود که استاپ داشت یعنی به طور مثال در ترکیه به صورت ترانزیت بودید، اگر از فرودگاه خارج شوید مهر ورود به اون کشور در پاسپورتتان ثبت شود آن گواهی دیگر اعتبار نخواهد داشت. شما باید مجدداً از اداره دامپزشکی کشور ترکیه گواهی سلامت جدید تهیه کنید که از مبدا ترکیه به مقصد مورد نظر شما باشد.

مدت اعتبار گواهی سلامت حیوانات خانگی چقدر است؟

گواهی سلامت حیوانات هفت روز یعنی به مدت یک هفته از تاریخ صدور معتبر است. به محض اینکه از مرز خارج شوید و از ایران عبور کنید، گواهی دیگر معتبر نخواهد بود و باید برای گواهی جدید درخواست دهید.

برای گرفتن گواهی سلامت، حیوان خانگی باید چند ساله باشد؟

برای واجد شرایط بودن برای صدور گواهی سلامت حیوانات خانگی و سفر به خارج از کشور حیوان خانگی شما باید حداقل 12 هفته سن داشته باشد. به این دلیل که 12 هفته زودترین زمانی است که حیوان خانگی شما می‌تواند واکسن هاری بزند، همچنین باید حداقل 30  روز پس از واکسینه شدن حیوان خانگی خود برای هاری منتظر بمانید. تا بتوانید برای گواهی سلامت حیوان خود اقدام کنید. لطفا قبل از رزرو نوبت به این نکته توجه داشته باشید.

در نظر داشته باشید که الزامات سفر حیوان خانگی کشور به کشور متفاوت است. بنابراین مهم است که به روز باشید و مقررات مربوط به جایی که شما و حیوان خانگی خود به آن سفر می کنید را بررسی کنید.

هزینه صدور گواهی سلامت

هزینه صدور گواهی سلامت حیوانات خانگی چشمگیر نیست! برای اطلاع از هزینه این گواهی می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.